Jak chytře šetřit peníze, i když nemáte z čeho

Nedostatek peněz je v současné době častý problém ve spoustě rodin. Často nemají peníze na běžný život, natož aby dokázali šetřit peníze do budoucna. Na čem se dá ušetřit, aby vám zbylo trochu více financí do běžného rozpočtu, či do budoucího života?

1.      Udělejte si seznam

Jako první opatření by mělo být sepsání si všech důležitých věcí, které si potřebujete z rozpočtu nakoupit a udělat si tak přehled o tom, kolik peněz vlastně budete potřebovat. Snažte se osekat zbytečnosti a nakupovat jenom nezbytnosti, které opravdu potřebujete.
eura v peněžence

2.      Nekupujte polotovary

Nejdražšími potravinami, které nakupujeme, jsou polotovary. Ty jsou většinou nejen předražené ale také přecpané různými aditivy a tím pádem nejsou ani trochu zdravé. Nejjednodušší je vycházet ze základních surovin, které jsou nejen nejlevnější možností, a ze kterých vytvoříte v podstatě vše, co byste nakoupili. Nekupujte kynutý knedlík, ale uvařte si jej doma. Pokud máte rádi kvalitní pečivo, můžete si je upéct doma za zlomek ceny. To samo platí třeba o kyselém zelí, které je mnohem výhodnější naložit doma.
marmelády ve špajzu

3.      Přemýšlejte dopředu

Je krásné horké léto, a kdo by přemýšlel nad tím, co bude v zimě. V létě je k dispozici spousta zeleniny a ovoce, kterou můžeme konzumovat čerstvou, ale můžeme ji také zpracovat na zimní měsíce. Nacpěte si v létě mrazák a spíž letním ovocem a zeleninou. Nejen že spoustu zeleniny a ovoce nemusíte ani kupovat, protože můžete mít svoji zahradu, ale také se spousta ovoce nachází ve volné přírodě v podobě stromů třešní, jabloní, hrušní či ořechů. V lese zase můžete najít spoustu jahod, malin či ostružin a borůvek. Pokud navíc cukr nakoupíte v akci, pak vás sklenička marmelády může vyjít třeba jen na 5 Kč, zatímco kvalitní marmeládu v obchodě zakoupíte za 50 kč. V zimě, když nebudete mít dostatek financí, postačí vám pečivo a k němu něco ze spíže a máte vystaráno.


This entry was posted in Nezařazené and tagged . Bookmark the permalink.