Vedení domácnosti

Domácnost musí vést osoba, která má základní smysl pro pořádek. Doma je neustále co dělat, a proto je potřeba rozhodnout, co je nezbytně nutné provést hned a co počká. Nesmíte se nechat zavalit hromadou práce na úkor volného času a oddechu.

 

Doma by měl být pořádek, ale nejsme v kasárnách, uklizeno, ale ne sterilně, bezpečno, ale ne za cenu pohodlí. K domácnosti patří i promyšlený rodinný rozpočet, který poskytne komfort všem obyvatelům.

 vyprané prádlo.jpg

V péči o domácnost je třeba si stanovit jen dosažitelné cíle

 

Pokud vás domácí práce zahlcují, máte z nich špatnou náladu a jste nervózní, je toho na vás moc. Je právě čas požádat o výpomoc ostatní členy domácnosti.

Udržujte spíš minimální, než maximální pořádek: obytnou zónu stačí uklidit důkladně jednou týdně, nepobíhejte s vysavačem každý den. Nezačínejte více činností souběžně, ale postupujte tak, že dokončíte jednu činnost a potom teprve začnete další.

Dbejte, abyste měli v zásobě pořád dost jídla, ale není nutné stát u plotny každý den. Klidně nahraďte některá teplá jídla odlehčenou stravou obsahující sýry, zeleninu, ovoce, dobré pečivo. Do přípravy jídla zapojte i ostatní členy rodiny. I děti můžou vytvořit krásnou studenou mísu se vším, co jim chutná.

Chod domácnosti usnadní:

• ukládejte věci vždy na své místo

• mějte po ruce základní věci pro stavy nouze (svítilny, svíce, domácí lékárničku, kartičku s důležitými kontakty, rezervní klíče)

• neshromažďujte nepotřebné věci

• zřiďte si poznámkovou tabulku pro důležité informace, které se týkají všech členů domácnosti

• vytvořte si roční plán týkající se údržby domácnosti (malování, drobné rekonstrukce a opravy, údržbové práce) a jejich vykonáním pověřte dle možností všechny členy domácnosti.čistá kuchyně.jpg

• vytvořte seznam všech důležitých dat, které se týkají členů domácnosti (narozeniny, výročí, dovolená, kulturní akce, školní záležitosti, návštěvy u lékaře, rodinné oslavy) a nechte ho všem na očích třeba na lednici

• čím jednodušší rutinní provoz domácnosti budete mít, tím snadněji s úspěchem zapojíte ostatní a budete mít všichni dost času i na sebe a vzájemné soužití