Exotické dekorace – pořiďte si domů masožravky

Zejí vaše okna prázdnotou a vy přemýšlíte, jakými rostlinami je oživit? Vymaňte se ze stereotypu fíkusů, kaktusů, bramboříků a řezaných květin! Masožravky jsou na pohled velmi atraktivní, uleví vaší domácnosti od otravného hmyzu a ještě mají spousty druhů, ze kterých můžete vybírat!
exotická mucholapka
Vyberte si typ
Volit můžete mezi rosnatkami, láčkovkami a mucholapkami, které tvoří základní a nejrozšířeněji pěstované trio masožravých rostlin. Samozřejmě je druhů nespočetně víc, ale pokud jste začátečník a nemáte s pěstováním zatím moc zkušeností, držte se těchto základů. Jaký druh zvolíte je jen na vás – rosnatky se krásně třpytí ve slunci, láčkovky vypadají nejvíce jako běžná pokojová rostlina, mucholapky mají sklápějící se majestátní pasti. U každého druhů je navíc spousta barevných mutací – červené pasti a zelené listy, celozelené rostliny, celočervené rostliny, nafialovělé odrůdy a mnoho dalších.
Venušina mucholapky
Podmínky
Zajistěte rostlině dostatečné světelné podmínky – masožravky trpí ve tmě. Pokud máte balkon, nebo ještě lépe zahradu, neváhejte a vyšoupněte masožravky na sluníčko. Stejně vysoké nároky mají i na vodu – neb jsou to rostliny z tropů, potřebují stát neustále ve vodě. Ovšem pozor – masožravky jsou na kvalitu vody velice citlivé a tvrdá voda jejich růstu zrovna nesvědčí. Nejvíce ocení vodu dešťovou, nebo alespoň odstátou. Nic nezkazíte ani občasným hnojením přímo na masožravky. Pozor si dávejte na špatnou půdu, která může způsobit i úhyn rostliny.
lákavý květ
Kvalita rostliny
V řetězcích můžete vidět obrovské nádherně barevné naduté masožravky, které vám však po příchodu domů začnou v řádu týdnů až měsíců záhadně bez důvodu uvadat, až o ně nakonec přijdete. Důvodem je přehnojení, kterému hobby markety masožravky vystavují, než je pošlou do prodeje. Lepší zdraví rostliny vám zaručí pěstitelé, od kterých můžete koupit semínka nebo malé rostlinky. Většina těchto odborníků posílá objednávky i poštou, takže vám masožravky zdárně doputují až ke dveřím.