Kvalitní motorový olej je základ

Máte rádi své vozidlo a chcete, aby vám spolehlivě a bezpečně sloužilo po velmi dlouhou dobu? Pokud ano, pak si zakládejte na tom základním, a to na pravidelné výměně motorového oleje. Právě tato výměna je stěžejní, pokud to myslíte se starostí o svůj vůz opravdu vážně. Pro většinu motoristů pak bude důležité to, jaký olej pro svůj vůz vybrat. Nejčastěji to bude olej motorový 10w 40, který budete hledat. Taková je totiž požadavek od výrobce, který lze najít v takřka každém návodu k obsluze a údržbě od vozidla. Co však znamenají ona čísla a hraje výrobce při výběru maziva nějakou roli?

výměna oleje

Výrobce vybírejte především podle ceny a sympatií

Maziva a provozní kapaliny musí splňovat určité požadavky. Navíc obecně platí, že čím známější značka, tím jsou pořizovací ceny provozních kapalin větší. Navíc ty značky, které nevyrábí provozní kapaliny ve velkých sériích, mají své výrobky zpravidla dražší. Nyní se však dostáváme k samotnému označení jednotlivých produktů. Co tedy znamená označení 10W40?
Jak 10W, tak další číslo 40, vyjadřuje viskózní třídu podle SAE. Konkrétně jde o letní třídu, která je charakterizována číslem 40, a o zimní třídu maziv, a to 10W. Veškeré označení proto tkví ve vyjádření viskozity, která je u maziva takřka to nejdůležitější. Právě schopnost téct je důležitá, stejně jako schopnost mazat, neboť mazivo se musí v motorovém prostoru dostat na všechna důležitá místa. Někdy jsou tato místa hůře přístupná, a právě vhodná viskozita umožní zajistit dopravu maziva na potřebné místo.

zkouška oleje

Vhodná teplota použití poukazuje na vše

Pokud je váš vůz provozován v rozsahu teplot, které jsou pro Evropu běžné, pak můžete bez jakéhokoliv zaváhání sáhnout po oleji s označením 10W40, kterým rozhodně chybu neuděláte. Stačí proto zvolit vhodného výrobce a následně provést údržbu, jak jste zvyklí.