Selský nábytek úplně jako ze statku.

Říká se, že čím jsou lidé starší, tak raději vzpomínají na své dětství, na život s rodiči, kteří už dávno nežijí a vzpomínají na ta krásná léta tak, že si mnohdy i něco dobarví k obrazu svému. Už jste také začala nějak vzpomínat a navíc i vyprávět vašem dospělým dětem, které přišly na návštěvu. Vyprávěla jste jim o svém dětství na malé vsi v bývalém statku. Vaše maminka se na ves přivdala a zezačátku si tam nemohla vůbec zvyknout. Obytná část statku, do které se nastěhovala, jí přišla nehezká a neútulná. Všude byl starý selský nábytek, fortelný, tak jak kdosi před lety stavení vybavil, tak se léta neměnilo a stále dobře sloužilo.

selský

Maminka se také musela zapojit do hospodářství, práce bylo víc než dost okolo slepic, kachen, husí, prasat. Záhy jste se narodila vy a po krátké mateřské maminka nastoupila do JZD, kde už pracoval tatínek. Zato vám se život na statku odmala líbil, krmila jste králíky a slepice, vyháněla husy na pastvu, klidně jste podojila i kozu a nakrmila čuníka. Prostě hospodářství vás bavilo, a ve stavení se vám líbilo. Mezitím zemřela vaše babička i dědeček, vy jste vystudovala zemědělskou školu, ale doma se stále nic neměnilo. Stejné selské zařízení jako před lety. Ve dvaceti letech jste ale rodný statek opustila a odstěhovala se za manželem. A nyní dětem bájíte o svém dětství, o tom, jak jste si své poklady ukrývala do truhly, jak za babičkou chodívaly další babky a večer seděly na lavicích a draly peří, jak děda bouchal do toho masívního stolu, když se vztekal, jak se kočka snažila pořád vlézt do kredence, protože tam cítila myš….

selský

Zůstaly vzpomínky, statek je dávno prodaný. Jezdíte ovšem na chalupu, kterou zdědil kdysi manžel. Zrovna přijíždíte a už vás vítá syn, ani nevíte, že tento víkend má být na chaloupce s vámi, jste překvapená, ale jasně že to nevadí, alespoň oslavíte narozeniny i s mladými. Dokonce je tu i dcera. To už se divíte ještě více, ale nejvíce se divíte, když vejdete do světnice. Dokonce nestačíte vycházet z údivu. Celá místnost je vybavená opravdivým selským nábytkem. Skoro stejným, jaký býval u vás doma a na který s takovou láskou vzpomínáte. Jste dojatá až k pláči. Ty vaše děti, vás ale dostaly, co? Takový krásný dárek jste opravdu k narozeninám nečekala. Starý gauč a rozvrzaná skříň je pryč a místo toho dřevěný nábytek vonící novotou.