Bylinková lékárna

Byliny a jiné dary přírody se k léčbě neduhů používaly od nepaměti a nejednou se používají i dnes, jakkoliv věda pokročila už natolik daleko, že snad není rostliny, již by v lékařství nebylo možno nahradit nějakou tou chemií. Bylinky používaly babky kořenářky stejně jako šamani, kouzelníci, alchymisté a co já vím, jak se těm všem ještě říkalo a dodnes nejednou i říká. A používali je leckdy i laici, kteří jenom a pouze doufali v jejich účinek ve chvíli, kdy nebylo jiného východiska.

Bylinková lékárnaByliny je navzdory všemu tomu pokroku vhodné používat k léčbě dodnes. Není na tom nic zavrženíhodného. A nic bychom neměli dbát posměváčků, pro něž jsou byliny symbolem zaostalosti. Je přece známo, že i sám veliký Jára Cimrman užíval vstavač polní, aby… Prostě aby si pomohl.
A proč by jeden nesvěřil své tělo do rukou matičky přírody, že? Pokud je nejen tradováno, ale i vědecky potvrzeno, že přinejmenším některé z darů přírody opravdu prospívají našemu zdraví.
dózička s kvítky
Pokud vás tu a tam potrápí nějaký ten neduh, klidně . Klidně se pokuste leccos vykurýrovat sami, pokud tedy zrovna nejste na umření, namísto abyste hned při prvním kýchnutí běželi k doktorovi.
Pokud se jenom a pouze necítíte dobře, zkuste klidně i něco z darů matky přírody. Třeba i jenom docela obyčejnou… vodu.
Ano, i pouhopouhá voda může nejednou člověku pomoci. A to nejen v případech podobných tomu ze známého vtipu, kdy si bezdomovec stěžuje u lékaře, že ho svědí celé tělo, a na jízlivý dotaz, zda už někdy vyzkoušel sprchu, odpovídá, že ano, ale za měsíc se to svědění zase vrátilo.
Vodou léčily i takové kapacity jako Vincent Priessnitz nebo Sebastian Kneipp, oni vyznavači vodoléčby, a i dnes jsou u nás činní i naturopati, hledající pomoc ve vodě, čistém vzduchu, slunečním svitu a podobně. Což také není nic nového, protože už i za minulého režimu, jenž „šarlatánům“ nepřál, platilo moudro slunce + voda + vzduch = zdraví. Naturopat vám mimo zmíněného doporučí i dostatek spánku, kvalitní stravu a využívání bylinek,…
pilulky na listě
… a také vám bude radit, abyste omezili sladké a tučné. Což je možná tím hlavním důvodem, proč tyto léčitele nevyhledáváme hojněji. Proč radši chodíme k doktorovi, který nám dá nějaké pilulky a doporučí nám je polykat po jídle. Nejlépe plném cukru a tuku, jak to máme rádi.

This entry was posted in Nezařazené and tagged . Bookmark the permalink.