Je vhodné mít na mobilu neustále zapnutou wi-fi?

Moderní mobilní telefony již dávno neslouží jen k volání či psaní zpráv. Nyní je jednou z jejich hlavních funkcí také prohlížení internetu. K tomu jsou ovšem potřeba data nebo alespoň dostupný wi-fi signál. Avšak zatímco mnoho operátorů nabízí tarif s velkým množstvím dat, mnoho lidí raději používá wi-fi síť. Koneckonců doma má router prakticky každý a na veřejných místech existuje mnoho lokací, kde je volně dostupná.

 

hackování se netýká jen počítačů

 

V důsledku toho má naprostá většina z nás neustále zapnuté vyhledávání a přijímání wi-fi signálu s tím, že se vždy připojí k nejbližší možné síti. To má samozřejmě tu výhodu, že se podíváme na displej a hned vidíme, zda je nějaká dostupná. Ovšem přináší to sebou také problémy, o kterých mnoho lidí neví.

 

Jedním z těch hlavních je fakt, že takto „otevřený“ mobilní telefon se může stát poměrně snadným cílem hackerů. Zdaleka ne všechny wi-fi sítě jsou totiž bezpečné. Jistě, ty oficiální, které najdeme například na náměstích, v obchodních centrech či restauracích jsou v pořádku. Avšak pokud procházíte například kolem bloku domů, i zde bude váš telefon hledat signál. A ten, který najde, nemusí být zrovna bezpečný.

 

u mobilu často využíváme přístup na internet

 

Díky tomu může daný člověk získat nejen dočasnou kontrolu nad vaším přístrojem, ale také vidět historii vašeho prohlížeče a dokonce i získat hesla, která máte v mobilu uložená. A jelikož mnoho z nás v něm má přihlašovací údaje například k internetovému bankovnictví, je jasné, proč je to nebezpečné.

 

Jak tedy svůj telefon nejlépe ochránit? Zdaleka nejlepším řešením je vypnout internet, a to jak wi-fi, tak data, pokud je zrovna nepotřebujete. A i když chcete být na internetu, připojujte se pouze k důvěryhodným sítím, o kterých jste si stoprocentně jisti, že jsou bezpečné. Jako bonus vám to bude i šetřit baterii, neboť telefon nebude používat energii na sběr dat či vyhledávání sítí. A asi není třeba říkat, že to se vždycky hodí.