Vlastní bylinky

Pokud si pořídíme bylinkový záhon na zahrádce, kde nepoužíváme chemii, můžeme si v podstatě zadarmo vypěstovat vlastní biopotravinyvoňavé bylinky pro potřeby naší kuchyně. A to je skvělé!

Vytvořit bylinkový záhon není zase tak složitá věc. Zvládneme to i v případě, že jsme zahrádkáři začátečníci. Odměnou jsou pak bylinky, které budeme mít po ruce nejen v létě. Můžeme si je i nasušit do zásob na zimu.
rozkvetlá pažitka
Příprava
Začneme trochou teorie. Nejdříve je potřeba si o druzích bylinek, které budeme pěstovat, něco zjistit. Nestačí rozeznat levanduli od pampelišky. Chce to více informací nejen o tom, jak se rozeznají, ale také o podmínkách, které jsou k jejich správnému růstu potřebné. Kdo má zájem, zjistí toho dost. Podkladů ke studiu je hodně v knihách i na internetu. Také se můžete poradit s nějakým zkušeným bylinkářem v okolí. Dále si budoucí záhonek načrtneme a rozvrhneme, jak budou druhy bylinek rozmístěny.
koriandr bylinky
Sázíme
Bylinky nebývají na pěstování příliš náročné. Jsou to většinou rostliny odolnější. Při sázení do záhonu umisťujeme ty, co rostou do větší výšky do zadní části. Jsou to třeba libeček, levandule nebo máta. Do popředí pak jejich nižší sousedky, například petrželku, majoránku, tymián. Také je dobré, když víme, které rostlinky rostou v případě, že se jim daří, rychleji. Zastiňují pak své pomalejší sousedky. Typické je toto „chování“ pro meduňku či mátu. Myslíme na to při sázení a dáváme je na stanoviště, kde nezastíní jiné druhy. Lze to vyřešit i tak, že je zasadíme do záhonu v květináči a roztahování jim tak znemožníme. Záhonek s bylinkami lze umístit i na různé zídky, stupňovitý terén, a také do něj můžeme začleňovat různé kameny. Kameny nejsou jen dekorativním prvkem, ale též zadržují teplo, což mají bylinky rády. Hezky vypadají například i ty ploché, nášlapné.
bylinky v kuchyni
Chráníme
Bylinky mají rády světlo, teplo a bezvětří. Snažíme se jim proto v tomto směru vyhovět a pomáhat. Když je na našem pozemku moc větrno, můžeme je chránit malým dřevěným plůtkem nebo živým plotem z nižších keříků. Pozor na nezvané hosty – škůdce. Nebezpečné slimáky můžeme odradit od bylinkové hostiny třeba tím, že do blízkosti záhonku zasadíme aromatického ochránce. Výborné jsou třeba afrikány.

This entry was posted in Nezařazené and tagged . Bookmark the permalink.